CHARUZA ADVISORY s.r.o.

Gravel bike – nový fenomén

Gravel bike – nový fenomén
Má zvláštní jméno, ale cyklisté si už na ně začínají zvykat. Gravel bike patří k nejnovějším trendům, které se v cyklistice prosazují. A co to je? V podstatě kříženec mezi silničním a horským kolem, který docela dobře zvládne roli obou z nich.
Gravel biky (a s nimi i velmi příbuzná cyklokrosová kola) nevzbuzují na první pohled žádnou velkou pozornost. Vypadají prostě jako silniční závodní kolo. Postupně se řady výrobců nabízející tato kola rozšiřují a v současnosti se stávají takovým trochu marketingovým fenoménem jak roztočit novou vlnu prodejů kol.

V čem spočívá jejich kouzlo? Především ve všestrannosti. Pokud nasadíte kola s klasickými silničními plášti nebo galuskami, stává se z gravel biku v podstatě silniční kolo, za jízdy takřka nepoznáte rozdíl. Do rámu, který má širší přední vidlici i zadní stavbu rámu, se však na rozdíl od silničních speciálů vejdou i širší terénní pneumatiky. Pouhou výměnou kol pak jezdec získá bicykl, který si velmi dobře poradí i s lehčím terénem (zvládne pak to, co speciální cyklokrosová kola), pokud je jezdec dostatečně zdatný, není problém ani těžší terén, konec konců kolo jde vždy hodit na rameno.

Je to tedy velmi univerzální sportovní náčiní a na veletrzích se daly zaslechnout nadšená slova cyklistů, která zněla vždy velmi podobně: Toto kolo by mi stačilo a nepotřeboval bych zvlášť silniční a zvlášť horské. Samozřejmě jen do jisté míry, záleží ovšem na individualitě jezdec a jakou jízdu preferuje.

Na facebooku existuje skupina Gravel bike CZ, na které lze najít mnoho zajímavého od nadšenců tohoto stylu cyklistiky viz. https://www.facebook.com/groups/1271628819632486/