CHARUZA ADVISORY s.r.o.

Težba kryptoměn – finanční zázrak nebo podvod ?

Težba kryptoměn – finanční zázrak nebo podvod ?

Minulý týden jsem se ze zvědavosti zúčastnil semináře „Zapojte se do efektivní domácí těžby kryptoměn“. Zvědavost ve mně vyvolal jeden z mých klientů, který se zabývá stavební výrobou a mluvil o této aktivitě jako o zajímavém zdroji příjmů. Celkem známá investiční poučka zní: „když Vám o výhodnosti nějaké investice vypráví už i prodavačka v trafice, je to zpravidla nejlepší příležitost, jak přijít o své peníze“. Tak jsem si to vyrazil ověřit.

Na semináři se náš sešlo 20 různorodých zájemců. V úvodu nám přednášející hned vysvětlil, že za letošní pád hodnoty Bitcoinu může především negativní mediální masáž na konci loňska a fakt, že pro nové investory nezbylo již v systému místo. Také nám vysvětlil, že řešením volatility kurzu je těžit a být placen v kryptoměně Zcash, které neměla takové šílené výkyvy, jako měl v posledních dvou letech Bitcoin.

Co přesně si však pod pojmem těžba kryptoměn představit nám pán ani nevysvětlil, ale hned nám nabídl těžební zařízení „One miner“ v ceně 62.500,- Kč bez DPH. Toto zařízení je speciální počítač osazený několika grafickými kartami, vodním chlazením, zdrojem 350W a internetovým napojením, přes které sdílí svůj výpočetní výkon v síti. Je to prý přímo Mercedes mezi obdobnými přístroji. Životnost zařízení je odhadnuta na 4 roky, celková investice a provozní náklady za ty 4 roky budou cca 110 tis. zahrnující DPH za přístroj i elektřinu. Příjem za poskytnutí výpočetního výkonu v síti při pravidelné směně Zcah na Kč bude 320 tis. Kč za předpokladu, že kurs Zcash poroste o neuvěřitelná 4% meziměsíčně!, nebo 696 tis. Kč, když všechny příjmy v Zcash směníme až na konci investice při stejném předpokladu růstu jeho kurzu. No dost šílená představa s tímto počítat.

Hned jsem si nasimuloval, jak to bude vypadat s návratností, když ten kurs zůstane bez změny – a ejhle, celkový příjem za ty 4 roky pak bude jen 110 tis. Kč – tedy roven počáteční investici a průběžným nákladům, to znamená záporný reálný výsledek celé investice vlivem znehodnocení peněz inflací. Mimo to je třeba taky zvážit legislativní a daňová rizika, která tento typ podnikání zatím příliš neřeší a v neposlední řadě i rizika solventnosti plátce úhrady, smluvních podmínek a rizik zničení zařízení nehodou či závadou.

Z finanční analýzy vyplývá, že ziskovost investice do tohoto mineru a její návratnost je spojena čistě se spekulací na růst hodnoty Zcash. Pokud bychom totiž pouze nakoupili kryptoměnu Zcash v aktuálním kursu v objemu ceny těžícího zařízení včetně DPH, měli bychom při tom 4% meziměsíčním růstu po 4 letech výnos 510 tis. Kč, resp. kdybychom uvažovali investici na úrovni celkových nákladů ve výši 110 tis., tak bychom získali 750 tis. Kč a to bez starosti o nějaké domácí těžící zařízení. Pokud tedy chceme opravdu podstoupit zcela mimořádně vysoké investiční riziko s vidinou obrovského výnosu, tak je v tomto případě investice přímo do kryptoměny snad i lepší alternativa, než se zapojit do její těžby, minimálně s ohledem na likviditu investice v průběhu těch 4 let. Samozřejmě prověřoval jsem si a lze pořídit obdobné těžící zařízení levněji a patrně i s lepšími technickými parametry, ovšem je tomu třeba dobře rozumět, jinak člověk lehce naletí na nějakou na první pohled úžasnou nabídku.  

Závěrem snad jen mohu říct, že mi tento konkrétní případ nápadně připomíná systém letadla. Investicí do takovéhoto těžebního zařízení na kryptoměny je dost velká pravděpodobnost, že budete mít doma dříve nebo později neprodejný přístroj, z kterého možná půjde postavit slušný grafický počítač na střihání videa, nebo to budete moci využívat jako pomocné domácí topidlo, případně budete moci nabídnout za nějakou malou úplatu jeho výpočetní výkon takovým firmám, jako je třeba Google, pokud o to budou mít v budoucnu zájem. Na druhé straně samozřejmě zůstává jakási naděje, že toto je unikátní příležitost zapojit se do nové éry a každý se může rozhodnout sám za sebe čemu věří, hlavně ale s rozumem a zodpovědným finančním propočtem.